Zasady organizacji pracy szkoły podczas zdalnego nauczania
Zasady organizacji pracy Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle związane z możliwością czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku
z COVID-19, w tym zasady organizacji zajęć z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość
- Wszystkie zamieszczone poniżej ustalenia podlegają stałemu monitoringowi i mogą być modyfikowane ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i rzetelność procesu nauczania (w tym zwłaszcza przygotowania do egzaminu ósmoklasisty).
- Formy kształcenia zdalnego dzielimy na wideokonferencje (uczniowie i nauczyciel pracują w tym samym czasie, prowadząc komunikację przez Internet) oraz na przesyłaniu partii materiału (uczniowie przyswajają wiedzę, realizują zadane ćwiczenia, wypełniają testy przekazane im przez nauczyciela).
- Zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:
- uczniowie otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform,
- nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
- należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł.
- Zajęcia z wykorzystaniem narzędzi do wideokonferencji (link podsyłany przez nauczyciela) nauczyciele prowadzą z częstotliwością uzależnioną od tygodniowej liczby godzin nauczania danego przedmiotu, tj.:
- w przypadku przedmiotów nauczanych w liczbie 1 lekcji tygodniowo – co drugi tydzień nauczania zdalnego;
- w przypadku przedmiotów nauczanych w liczbie 2-3 lekcji tygodniowo – co najmniej raz w tygodniu;
- w przypadku przedmiotów nauczanych w liczbie 4-5 lekcji tygodniowo – co najmniej dwa razy w tygodniu.
- Wideokonferencje odbywają się w terminach wynikających ze stałego planu zajęć obowiązującego w szkole. Odpowiedzialny za stworzenie szczegółowego harmonogramu wideokonferencji i przekazanie harmonogramu uczniom i rodzicom jest nauczyciel danego przedmiotu.
- Obecność ucznia na zajęciach on-line stwierdza prowadzący je nauczyciel na podstawie udziału w nich ucznia przy włączonej kamerze lub włączonym mikrofonie.
- Podczas lekcji prowadzonych on-line uczeń ma obowiązek:
- logować się na zajęcia punktualnie o wyznaczonej przez nauczyciela godzinie,
- wyłączyć wszystkie aplikacje (w komputerze i w komórce), które mogą utrudniać przebieg lekcji,
- logować się zawsze wyłącznie z konta szkolnego (gmail), swoim imieniem i nazwiskiem,
- przestrzegać zakazu nagrywania, fotografowania, robienia print screenów i upubliczniana materiału,
- przestrzegać zasad pracy ustalonych i podanych przez nauczyciela,
- przygotować podręcznik do zajęć, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy oraz inne podane przez nauczyciela materiały,
- uczestniczyć w planowanych zajęciach on-line, odnotowaną nieobecność rodzic usprawiedliwia zgodnie z obowiązującymi w szkole zasadami,
- przestrzegać zakazu rozmów na czacie niezwiązanych z tematyką zajęć,
- zapoznać się z zagadnieniami z tej lekcji - w przypadku nieobecności na danych zajęciach, aktywnie uczestniczyć w lekcji,
- zachowywać się kulturalnie.
- W przypadku braku dostępu do urządzeń umożliwiających uczniowi udział w nauczaniu zdalnym rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie wychowawcę. W takiej sytuacji dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle poprzez wychowawcę poinformuje ucznia i rodziców, w jaki sposób będzie realizowane kształcenie na odległość.
- Zasady bezpiecznego uczestnictwa nauczycieli w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:
- nauczyciele otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform,
- nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
- należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł,
- uczniowie mogą korzystać m. in. z podręczników, zeszytów ćwiczeń, książek,e-podręczników, audycji, filmów i programów edukacyjnych oraz innych materiałów poleconych i sprawdzonych przez nauczyciela.
- Nauczyciel może przekazywać zadania do wykonania w następujących formach:
- klasycznej, z odwołaniem do podręcznika, zeszytu ćwiczeń,
- w formie opisu tekstowego zadania do wykonania,
- w formie linku do interaktywnych platform edukacyjnych wykorzystujących formy nauki i sprawdzania wiadomości (np. filmy, quizy, testy, gry i symulacje),
- w formie załącznika zawierającego materiały tekstowe, grafiki, materiały audiowizualne. Częstotliwość wysyłania informacji zależy od planu pracy i organizacji zajęć przez danego nauczyciela.
- Termin wykonania danego zadania nauczyciel określa w wiadomości opisującej zadanie. W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń powinien zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie. Jeśli uczeń ma wątpliwości, jak wykonać zadanie lub nie potrafi go wykonać – powinien poprosić o pomoc nauczyciela.
- W trakcie pracy zdalnej monitorowanie postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowanie uczniów lub rodziców
o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach odbywa się z zachowaniem następujących zasad:
- przestrzeganie postanowień Statutu w zakresie oceniania,
- formy monitorowania postępów uczniów i weryfikacji ich wiedzy i umiejętności dostosowuje się do specyfiki przedmiotu oraz możliwości organizacyjno-technicznych uczniów i nauczycieli.
- Oceny śródroczne i końcoworoczne wystawione zostaną z uwzględnieniem wyników pracy w czasie nauczania stacjonarnego i nauczania zdalnego. Oceny wystawiane przez nauczyciela w czasie kształcenia zdalnego będą uwzględniać warunki nauczania zdalnego.
- Proces nauczania zdalnego dokumentują prowadzący go nauczyciele. Na dokumentację tę składa się przede wszystkim korespondencja za pośrednictwem dziennika Librus oraz pocztę e-mail.
- Nauczyciele zobowiązani są do planowania tygodniowego zakresu treści nauczania ze szczególnym uwzględnieniem:
- równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- możliwości psychofizycznych uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć,
- konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.