MOTTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

"Nie wiesz, co robić, ciągle się nudzisz,

Sięgnij po książkę, może się zbudzisz..."

O korzyściach wynikających z czytania

Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż nam się wydaje. Naukowcy obliczyli, że jeśli przeciętna książka liczy 300 stron, to do jej przeczytania potrzeba średnio 6 – 8 godzin. Czytając około 30 minut dziennie, miesięcznie możemy skończyć 2 książki.

Szkoła, odrabianie lekcji, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach, sport ,rozrywka, chwila lenistwa i dzień minął. Nasz grafik jest tak napięty, że nie znajdujemy czasu na nic więcej,tym bardziej na czytanie. Czy jest na to rada?

Oczywiście! Ograniczmy korzystanie z telefonu, komputera czy telewizora, bo pochłaniają nam zbyt dużo czasu. Obliczono, że człowiek spędza z nimi około 20 lat w skali życia. Współczesna młodzież spędza przy telefonie codziennie ponad 3 godziny, odblokowując go nawet 150 razy na dobę! Na modnych portalach społecznościowych  przebywa średnio 2 – 4 godziny co dnia. Liczby dają nam do myślenia…

Zastanówmy się, czy to, co w danej chwili robimy, naprawdę nas interesuje. Jeżeli pojawią się wątpliwości, otwórzmy książkę. Miejmy ją zawsze pod ręką – niekoniecznie w formie papierowej. Można przecież korzystać z e – booka. Jeśli mamy wolną chwilę ,zamiast włączać telewizor możemy przeczytać kilka stron. To jedna z zalet czytania. Książkę warto mieć przy sobie, by móc czytać, przerywać, powracać do niej.

Stwórzmy nawyk. Czytajmy przez 30 minut dziennie, np. przed zaśnięciem. To najprostszy sposób na czytanie , który sprawi, że lepiej się wyśpimy. Naukowcy stwierdzili, że na  godzinę przed zaśnięciem powinno się wyłączyć wszelkie ekrany, ograniczyć bodźce i stopniowo wyciszać umysł. Czytanie nam w tym pomoże.

Nieważna  jest ilość ale to, co czytamy. Warto więc  stworzyć listę książek, które są interesujące dla nas z różnych powodów. Skorzystajmy z podpowiedzi znajomych, rodziców czy zapytajmy w bibliotece.

Na zakończenie rada – czytajmy dla przyjemności. Nie zamęczajmy się książkami, na które nie mamy ochoty. Wyjątkiem są lektury obowiązkowe, które czasem TRZEBA przeczytać. Czytanie powinno dawać przyjemność. Wybierajmy więc tytuły, które wciągają, poruszają, brzmią tajemniczo… Jeśli po 30 minutach czytania z ulgą gasimy światło to znaczy, że wybór był trafiony. Nic tak nie wciąga jak dobra książka!!

(Opracowano na podstawie artykułu zamieszczonego  w miesięczniku Biblioteka w Szkole 02/2019)

Biblioteka szkolna poleca książki ze złotej listy lektur umieszczone na stronie fundacji ABC XXI wieku - Cała Polska czyta dzieciom www.zlotalistalektur.pl

Przydatne strony internetowe

Lektury szkolne: